Како Безос и екипата се забавуваа во вселената? Еве што правеа во безгравитацискиот простор! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер Џеф Безос вчера полета во вселената и се врати со својот ракетен авион „Њу Шепард“, а на патување што траеше само 10 минути, тој беше придружуван од неговиот брат Марк, тинејџерот Оливер Димен и 82-годишната Воли Фанк .

Loading...

Според „Блу Ориџин“, врвот на висината достигнат од ракетата бил 107,05 километри, со што „Њу Шепард“ да ја надмине границата на просторот, т.н. линија Карман, што е околу 100 километри.

Потоа на екипажот им беше дадена можност да поминат неколку минути во бестежинска состојба и да ја набудуваат Земјата од висина, а тоа им го овозможија „најголемите прозорци во вселената досега“.

Исто како и Ричард Бренсон и неговите патници кои направија слично патување со бродот „Вирџин Галактик“ девет дена порано, Безос и неговите патници излетаа и се тркалаа во воздухот.

Како што може да се види на снимките од внатрешноста на капсулата објавена по летот, основачот на „Амазон“ – кој ја напушти компанијата за да се посвети на „Блу Ориџин“ и вселенскиот туризам – се восхитуваше на недостатокот на гравитација со екипажот кога стигнаа надморска височина од над 107 км.

 

„Леле“, се слуша некој како зачудено вели како се оддалечува од своите места.

Loading...

„Ова е неверојатно“, додаде друг патник гледајќи низ прозорецот.

„Дали е ова сè што мислевте дека ќе биде?“, ја праша Безос Воли Фанк, која била обучувана како астронаут во 1960-тите, но како жена не можела да им се придружи во тоа време.

„Фантастично е!“, Одговори таа.

Таа среќна го бакна Безос во образ.

„Можеш ли малку да ја помрднеш раката?“, прашува Безос во еден момент.

Тогаш се слуша како таа се смее и вели: „Ми се допаѓа ова!“

На видеото се гледа како екипажот изведува салто во воздухот и се дофрлуваат со топче за пинг-понг кое полека се движи низ воздухот.

„Кој сака„ Скитл “(бонбони)?“ ги праша Безос другите, а потоа „лансираше“ една во устата на Оливер, кој лебдеше наопаку.

Loading...

Екипажот го поздрави ова, а Безос потоа му ја предаде торбата на тинејџерот.

– Фрли ми и мене, рече тој.

„Во ред е“, рече тој.

Потоа се стркалаа во воздухот уште малку.

 

 

Ројтерс наведува дека летот на 57-годишниот милијардер до работ на вселената траел 10 минути и 20 секунди, а капсулата со патниците се вратила на Земјата со помош на падобран. Безос излезе од капсулата со каубојска капа на главата и рече дека ова е „неговиот најдобар ден досега“.

Loading...

Подоцна додаде дека искуството го потсетило на тоа колку е „ситна“  Земјата.

„Атмосферата е огромна. Но, кога ќе се качите горе, ќе видите дека е мала, мала кревка работа”, рече тој.

„Тоа е многу длабоко. Едно е да го признаеш тоа интелектуално. Друго е да видиш со свои очи колку е кревко и беше неверојатно”, продолжи тој.

Ова беше првиот комерцијален лет на вселенската компанија на Безос, „Блу Ориџин“. „Њујорк пост“ наведува дека компанијата планира да започне уште два вакви лета со туристи оваа година.

 

Loading...

 

Ракетата на Безос изгледа познато?

Додека Џеф Безос по летот гласно се прашуваше колку брзо може да наполни гориво со својата ракета, остатокот од светот се прашуваше зошто Њу Шепард изгледа толку препознатливо.

Не требаше долго за корисниците на социјалните мрежи да дојдат до бројни креативни трикови на нивна смета, како што рече астрофизичарот, за „антропоморфните“ ракети на Безос.

Џонатан Мекдауел, астроном во Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан, за Гардијан изјави дека постои долга традиција на ракети кои изгледаат како чекани, односно дека дијаметарот на повратната капсула е поширок од дијаметарот на трупот на ракетата.

Loading...

„Ако сте внимателни, тоа може да биде многу аеродинамично“, објасни Мекдауел.

„Како што носот на патнички и воени авиони може да биде од различна форма, така има и различни форми на капсули. Внатрешноста на ракетата „„у Шепард” е дизајнирана да го зголеми својот простор и да собере шест патници. Капсулата мора да има и големо и рамно дно со цел враќањето на Земјата да биде стабилно“, додаде таа.

Астрофизичарот Скот Манли рече дека Blue Origin го рафинирала дизајнот сè додека не дошле до решение што нуди најмногу простор за патниците и најдобри прозорци за уживање во погледот за време на патувањето и кое нема да убие никого.

„Ова е формата што тие ја дизајнираа, онаа што ја предизвикува куполата“, додаде Манли.

Кога станува збор за трупот на ракетата, Форцик вели дека инженерите постојано работат на намалување на нејзината маса.

Loading...

„Полесно е да се балансира долг и тенок труп отколку подебел и пократок“, објасни сопственикот на „Астралитикал“.

Кога се соочувате со желба за поголема капсула и намалување на тежината на трупот, тогаш е можно капсулата на крајот да биде малку поширока отколку што првично беше замислена.

„Сè се сведува на оптимизирање на две различни работи и неможноста да се совпаднат совршено“, истакна Мекдауел и додаде дека следната недела ќе биде лансирана ракетата „Атлас V Старлинер“, чија капсула е исто така поширока од трупот.

За „препознатливоста“ на обликот „Њу Шепард“ придонесе и издаденоста близу до горниот дел на ракетата, што, како што рече Менли, е „многу, многу очигледно“. Тој е таму за да може полесно да се врати капсулата на Земјата.

Сите овие фактори направија ракетата Blue Origin да изгледа како што изгледа. Дали сето тоа е направено намерно, со цел да се испрати одредена порака за естетиката?

„Не знам дали ќе ја дизајнирав јас ракетата на тој начин, но сигурен сум дека тие биле водени од физика и финансии“, заклучи Форчик.

Loading...

„Не е можно тие да не забележале“, рече Мекдауел. „Некој сигурно прашал на состанок:„ Дали навистина сакате да летате во ова? Се обложувам дека во тој момент, инженер станал и рекол дека математиката вели дека ракетата мора да изгледа така, дека е оптимална конфигурација и затоа ќе лета во неа “.


Leave a Reply