Израелската армија ја продолжува операцијата во најголемата болница во Газа

Сподели со своите пријатели

Израелската армија потврди за агенцијата Франс прес рано утринава дека нејзините војници се уште се стационирани во болницата, најголемата во Газа, каде што, според ОН, има околу 2.300 луѓе, пациенти, оние кои се грижат за нив и раселените луѓе.

Loading...

Тамошното Министерство за здравство соопшти дека израелски булдожери уништиле делови од јужниот влез.

Израел го обвинува Хамас дека ја користи болницата како воена база и е една од главните цели во војната против организацијата, која САД и ЕУ ја сметаат за терористичка организација која го контролира Појасот Газа.

Израелската армија тврди дека во болницата пронашла оружје, муниција и воена опрема.

Беа објавени видеа за кои армијата тврди дека покажува оружје, гранати и друга опрема во болницата.

Франс прес не може независно да го потврди тоа.

Израелските медиуми јавуваат дека на некои странски новинари им било дозволено да влезат во болница за да го видат.

Војната беше предизвикана од нападите на Хамас на израелска територија на 7 октомври.

Loading...

Тоа беа напади без преседан во историјата на Израел. Загинаа повеќе од 1.200 луѓе, главно цивили.

Израел тогаш вети дека ќе го уништи Хамас и продолжува да го бомбардира појасот Газа, кој е под целосна опсада.

Таму загинаа 11.500 луѓе, главно цивили, меѓу кои 4.170 деца, објави Франс прес.

240 заложници, меѓу кои и странци, беа однесени од Израел во Појасот Газа на првиот ден од нападот.

Приведена жена се породила, објави во средата сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.