13.06.2018 14:35

Химната, грбот и знамето остануваат исти, институциите со нови имиња


Химната, грбот и знамето нема да се менуваат, а тоа не било ниту дел од преговорите за промена на името на Република Македонија, посочи денеска на прес конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Личните документи ќе се менуваат по истекот на нивната важност, а називите на државните институции ќе треба да го следат новото име на државата.

Таквиот пример на промена на името треба да го следи дури и Армијата на Република Македонија.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments