ЕУ може да се соочи со уште три сушни месеци

Сподели со своите пријатели

Делови од Европската унија би можеле да се соочат со уште три месеци топло и суво време, бидејќи Европа е погодена од силна суша што доведе до шумски пожари, пресушување на реките и уништување на посевите, се предупреди во извештајот на програмата на ЕУ Коперник.

Loading...

„Западниот евро-медитерански регион најверојатно ќе има потопли и посуви временски услови во наредните месеци, до ноември оваа година, особено во Шпанија и Португалија“, се вели во августовскиот извештај на Коперник, програма за мониторинг на животната средина и времето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е европска земја со најмногу должници

Предупредувањето за суша е на сила во речиси половина од земјите-членки на ЕУ, а условите се влошуваат во Белгија, Франција, Германија, Унгарија, Ирска, Италија, Луксембург, Холандија, Португалија, Романија и Шпанија, објави АП.

Извештајот, исто така, го забележува зголемениот ризик од суша надвор од ЕУ, во Велика Британија, Србија, Украина и Молдавија.

Недостигот на дожд и серијата топлотни бранови од мај доведоа до суши и намалување на нивото на реките, што пак го погоди енергетскиот сектор, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Недостигот на вода и топлотните бранови го намалуваат и приносот на европските култури, а најтешко се погодени пченката, сојата и сончогледот.

Неодамнешните врнежи од дожд во август им помогнаа на некои региони, но посевите во други области беа погодени од грмотевици.

Извештајот доаѓа бидејќи експертите велат дека тоа би можело да биде најлошата суша на континентот во последните 500 години.

Loading...

Во Италија, властите кои управуваат со северната река По го поставија најдолгиот воден пат во земјата на највисоко ниво на ризик од суша. Сувите услови веќе им нанесоа загуби од милијарди евра на земјоделците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ученички го симнаа хиџабот во Иран во знак на протест

Повеќе од 100 општини во Франција имаат проблеми со водоснабдувањето, а водата за пиење се доставува со камиони.

Повеќе од 60 француски департмани се на највисоко ниво на предупредување за суша.

Падот на нивото на водата на реката влијае и на транспортот на јаглен и нафта во Холандија.

Нивото на водата на Дунав, втората најдолга река во Европа, е едно од најниските нивоа забележани во минатиот век.