ЕМОТИВНО: Мајка се сретна со починатата ќерка преку овој изум, можеа да се допрат и разговараат (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Нема поголема несреќа од тоа кога родителот ќе изгуби дете, а оваа ужасна судбина ја имала мајка од Јужна Кореја.

Таа ја загубила ќерката во 2016 година, а три години подоцна повторно се сретнала со неа во виртуелен свет создаден за телевизиски документарец.

Loading...

ЕМОТИВНО: Другари приредија добредојде за соученикот кој ја победил леукемијата (ВИДЕО)

Телевизиското шоу „Meeting you“ од Јужна Кореја користеше технологија за повторно обединување на мајката Јанг Ји Сунг со ќерката Наион (7), која починала од неизлечива болест, заедно со ракавици чувствителни на допир и звук.

Мајката и ќерката биле во можност да се допрат, да играат и да разговараат, а девојката ја уверила мајка си дека веќе не е во болка, пренесува „Дејли меил“.

Јанг Ји Сунг ги стави VR слушалките и беше пренесена во градината каде нејзината ќерка стоеше насмеана и облечена во пурпурна облека.

Тој е слеп и аутистичен, но кога седна зад клавирот и го пушти гласот, ги расплака сите (ВИДЕО)

Повторното обединување во виртуелната реалност, како што може да се очекува, е крајно емотивно.

Се чини дека Јанг започнува да плаче во моментот кога ќе ја види виртуелната Наион, додека остатокот од семејството – таткото, братот и сестрата на Наион, изгледаат скептични, но со некои солзи.

„О, моја убавице, ми недостигаш“, се слуша мајката како зборува додека ја помера дигиталната копија на нејзината ќерка. Девојчето потоа ја прашува мајка си каде е и дали размислувала за ова, која ѝ одговори дека тоа го прави цело време.

Loading...

НЕИЗМЕРНА РАДОСТ: Девојче со церебрална парализа застана на свои нозе (ВИДЕО)

Јанг првично се двоумела да го допре дигиталното дете сè додека Наион не инсистирала да ја држи раката.

Мајката тогаш ја држеше раката на ќерка си додека солзи ѝ течеа по лицето.

На крајот на магичното патување, Најон отиде во кревет, велејќи дека е уморна, а нејзината мајка се збогуваше.

Јанг рече дека се согласила на ова да им помогне на другите луѓе кои изгубиле некој близок.

ЕМОТИВНО: Кинески брачен пар си ја пронајде ќерката по цели 24 години (ВИДЕО)

– Ја запознав Наион, која ми зборуваше со насмевка многу кратко, но тоа е многу среќно време. Мислам дека го сонував сонот што отсекогаш го посакував “, рече мајка ми.

Според извештаите на медиумите, продуцентскиот тим потрошил осум месеци на овој проект. Тие дизајнирале виртуелен парк што мајката и ќерката го посетиле во реалниот свет, и користеле технологија за снимање движења за да ги фатат движењата на детскиот актер што подоцна би можеле да го користат како модел за виртуелната Наион.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *