10.07.2018 22:22

ЅВЕР ОД 600 КИЛОГРАМИ: Уловен најголемиот крокодил во светот (ФОТО)


Ренџери во Австралија уловија огромен крокодил долг скоро пет метри и тежок дури 600 килограми, пишува CNN.

Се претпоставува дека крокодилот е стар 60 години, а ренџерите прв пат го забележале пред десетина години.

Крокодилот е фатен во реката Катерин, долг е 4,71 метри што е за 11 сантиметри подолго од најголемиот досега фатен крокодил кој е заробен во 2011. година.

Борба помеѓу крокодил и питон каква досега немате видено (видео)

Оваа животно ренџерите одлучиле да го преместат на фарма за крокодили за да се избегне понатамошен контакт со луѓе.

За транспортот да му биде помалку стресен, го врзале за приколка, му ги врзале устата и ги покриле очите.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments