15.04.2018 21:00

Џиновски мурал кој ги шокираше жителите на Стокхолм (ФОТО)


Жителите на Стокхолм биле прилично изненадени кога во среда наутро на блиската зграда здогледале џиновски син пенис.

Муралто го направила уметничката Каролина Фалкхолт, чие претходно дело со слична природа во Њујорк траеше само неколку дена. Изгледа дека таков ќе биде случајот и сега, со оглед на тоа дека еден дел од жителите глетката ја смета за навредлива.

– Уметничката слобода ни е исклучително важна, но истовремено мораме да го почитуваме мислењето на нашите најблиски соседи. Низ краткиот престој на оваа дело на зградата нудиме можност на сите заинтересирани да уживаат во него, изјавила Камила Клинт од компанијата Атриум Лјунберг која ја изнајмила уметничката.

Најстарата тату уметничка има скоро 100 години, но целиот свет доаѓа кај неа (видео)

Копманијата наведува дека, од друга страна, голем број луѓе биле воодушевени од муралот, пишува Локал.

Четириесетгодишната уметничка рекла дека мислила дека нејзините сонародници Швеѓани ќе бидат поотворени за ваков вид уметност за разлика од њујорчани.

Муралот ќе биде префарбан за неколку недели.

loading...

© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments