Двајца починати и 56 нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа се направени 3.897 тестирања, а регистрирани се 1.264 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 585, Прилеп – 60, Битола – 59, Штип – 58, Куманово и Велес по – 56, Кавадарци – 42, Струмица – 36, Тетово и Охрид по – 35, Гостивар – 31, Гевгелија – 28, Кочани – 22, Свети Николе – 21, Неготино – 17, Кичево, Берово и Пробиштип по – 13, Ресен – 11, Радовиш – 9, Валандово и Крушево – по 8, Струга – 7, Демир Капија и Пехчево – по 6, Крива Паланка, Делчево, Виница и Богданци – по 5, Македонски Брод – 3, Кратово и Демир Хисар – по 2, Дебар и Македонска Каменица по – 1.

Loading...

Регистрирани се 722 оздравени пациенти од:
Скопје – 331, Охрид – 59, Кавадарци – 36, Прилеп – 33, Неготино – 25, Битола – 24, Куманово -23, Гостивар и Крива Паланка – по 22, Гевгелија – 20, Струга – 18, Велес – 16, Тетово, Штип, Кочани и Струмица – по 13, Валандово – 7, Кичево, Радовиш, Делчево и Богданци – по 4, Демир Капија и Пробиштип – по 3, Свети Николе, Берово, Ресен и Крушево – по 2, Виница, Демир Хисар, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 29 починати лица, на возраст од 38 –86 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, по 3 пациенти од Охрид и Струмица, по 2 пациенти од Куманово, Струга, Велес и Крушево, и по едно починато лице е пријавено од Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Кочани, Валандово и Демир Капија. Од пријавените, 28 лица се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Направени се 3.897 тестови преку: ИЈЗ-829, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-76, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија – 79, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Авицена-351, Биотек-463, Систина-260, лабораторија Лаор–138, Синлаб-73, Ремедика-34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1340.

Досега во земјата се направени вкупно 603.679 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 123.491, бројката на оздравени пациенти е 103.374, на починати е 3.574, а бројот на активни случаи изнесува 16.543.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 55184, активни 8362
Прилеп 6715, активни 988
Куманово 6451, активни 664
Тетово 6106, активни 508
Гостивар 4342, активни 406
Кавадарци 4240, активни 677
Велес 4198, активни 573
Битола 4113, активни 549
Штип 4088, активни 353
Охрид 3932, активни 616
Струмица 3125, активни 294
Струга 2600, активни 166
Кочани 2148, активни 210
Кичево 1922, активни 123
Неготино 1826, активни 422
Гевгелија 1689, активни 334
Свети Николе 1225, активни 96
Крива Паланка 1029, активни 101
Ресен 957, активни 143
Радовиш 859, активни 98
Дебар 826, активни 31
Делчево 824, активни 91
Берово 792, активни 107
Пробиштип 658, активни 83
Виница 576, активни 48
Валандово 480, активни 82
Крушево 421, активни 134
Богданци 384, активни 67
Демир Капија 336, активни 77
Кратово 320, активни 27
Демир Хисар 320, активни 48
Македонски Брод 286, активни 32
Пехчево 215, активни 19
Македонска Каменица 198, активни 5
Дојран 106, активни 9


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *