29.05.2015 13:20

Детенце од Сирија јаде трева за да преживее (видео)

Facebook Twitter Google+

На снимката која го потресе светот се гледа момче на возраст од околу пет години пред темната соба со камени ѕидови. Валкан и преплашен, момчето потврдило дека е гладно, а на прашањето на снимателот, колку долго не вкусил храна, момчето тивко одговорило: „Два дена“, пишува Инфо Плус.

Момчето потоа на снимателот му вели дека очајнички сака да изеде малку леб, кој „не го јадел баш долго време“! Потоа следува најпотресниот дел од интеррвјуто, во кое момчето зборува како изминатите два дена преживува јадејќи само трева.

loading...

Шокираниот снимател само изговорил: „Алаху Акбар“. Се претпоставува дека оваа снимка е забележана во западна Сирија, во Алеп, градот кој по избивањето на судирите во 2012 година е поделен помеѓу провладините и бунтовничките сили.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments