11.10.2018 09:09

Честитка од градоначалникот Димитриевски по повод „11 Октомври“


Наша обврска е да го чуваме она за што нашите предци го дадоа својот живот, вели градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски во честитката по повод Денот на народното востание „11 Октомври“ упатена до граѓаните.

– На овој ден им оддаваме почит на борците кои ги положија своите животи во народноослободителната и антифашистичка војна на Македонија, на сите херои кои беспоштедно ги дадоа своите животи за остварување на една цел – слободата. „11 Октомври, Денот на народното востание е празник на нашата држава и нација. Наша обврска е да го чуваме она за што нашите предци го дадоа својот живот и да продолжиме да го даваме својот придонес во нашите заеднички заложби за зачувување на основните вредности на кои е втемелено нашето општество – соживот, меѓусебно разбирање и почитување. Нека ни е честит и вековит празникот „11 Октомври“, стои во честитката на Димитриевски.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments