Локални избори

Сподели со своите пријатели

Благодарност за поддршката од граѓаните на вчерашните локални избори, денеска упати носителката на независната листа кандидати за советници во Куманово од „За наше Куманово“, Ивана Ѓорѓиевска. Loading… – Ви благодарам на сите што се осмеливте и што се одваживте да гласате за еден ваков граѓански концепт во една голема политичкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кандидатот за советник во идниот Совет на општина Куманово од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ Николај Павловски, денеска одржа прес-конференција на која потенцираше дека од самиот старт, но и пред почетокот на изборната кампања оваа иницијатива се соочува со страшни притисоци. Loading… Во продолжение, ви го пренесуваме говорот од обраќањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски во Студио 10 на телевизија 24 истакна дека тротоарите се враќаат на граѓаните, по примерот на бул. Октомвриска револуција со поставување столпчиња кое се покажа како ефикасно. Loading… „Сега имаме кај да возиме велосипеди, што претходно беше невозможно. Градиме нови тротоариПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски и независната граѓанска листа кандидати за советници вечерва на градскиот плоштад во Куманово ќе ја одржат својата предизборна конвенција. Loading… – Ние планираме да водиме позитивна кампања, во следниот период ќе се посветиме на сите оние проекти кои што во иднина овој граѓански концептПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на ОИК Старо Нагоричане денеска и го предаде уверението на новоизбраната градоначалничка на општината Старо Нагоричане, Жаклина Јовановска. Најави дека ќе ја оправда добиената доверба од граѓаните и оти ќе работи на решавање на инфраструктурните проекти, на проблемите со уличното осветлување и водоснабдителните системи.   Loading…   – Првенствено,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Управниот суд одржани се сите седници по жалбите поднесени за вториот круг од локалните избори. Од судот за МИА изјавија дека во тек е изготвувањето на одлуките кои како ќе бидат готови, така ќе се објавуваат на веб страницата. Веќе е објавена одлуката по тужбата од Народното движење наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Првата собраниска седница по локалните избори заврши со констатирање на оставките на пратениците, кои добија градоначалнички функции на локалните избори, како и со верификација на мандатите на нивните наследници. Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери ги констатираше оставките и констатираше дека пратениците заминуваат, оние коишто беа избрани за градоначалници ја прекинааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Реформаторското крило на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна оставка од лидерот на партијата Никола Гревски и сметаат оти не е потребно распишување предвремени парламентарни избори, по големата загуба што ја претрпе партијата на шестите локални избори, бидејќи со тоа во моментов таа само уште повеќе би ја загубила силата и би сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Вишото јавно обвинителство Скопје, односно во ОЈО Скопје регистрирани се две кривични дела поврзани со изборниот процес за текот на вчерашниот ден, информира на денешната прес-конференција претседателот на Комисијата за следење на евентуални изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на Република Македонија Џелал Бајрами. Една кривична пријава, како што појасни еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Резултатите од двата круга од локалните избори во Македонија навестуваат промени и во владиниот и во парламентарниот состав. Неизвесно е исто така кои ќе бидат следните чекори и како ќе влијаат на Владата и на Парламентот синоќешните најави за непризнавање на локалните избори од страна на Алијансата на Албанците, којаПрочитај повеќе