Локални избори 2021

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска одржа средба со противкандидатите од локалните избори на која се разгледуваа сите програми со цел од нив да се извлечат најдобрите проекти што ќе се реализираат во следните четири години. Loading… Димитриевски на заедничка маса седна со Оливер Илиевски од СДСМ, Тони МихајловскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинската изборна комисија денеска официјално ги врачи уверенијата на Максим Димитриевски за нов мандат како градоначалник на Општина Куманово, како и на 33 нови членови на Советот. Loading…     Претседателката на ОИК Куманово, Бранкица Димковиќ, ги повика сите заедно да работат чесно и одговорно, сите да придонесат за подобрувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ ќе достави предлог идниот претседател на Советот на Општина Куманово да биде Ивана Ѓорѓиевска, носителката на листата кандидати за советници на локалните избори. Loading… Оваа информација денеска на прес конференција ја соопшти градоначалникот Максим Димитриевски, кој рече дека одлуката следи по внатрешен координативен состанок наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска на прес конференција ги покани своите противкандидати од локалните избори да разговараат за нивните изборни програми и од нив да се извлечат најдобрите проекти што ќе се реализираат во следните четири години. Loading… Како што рече Димитриевски тоа е еден од заклучоците наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ се заблагодарува на сите граѓани кои и во првиот, но и во вториот круг од локалните избори нè поддржаа и дадоа доверба за нашиот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски, како и за советничката листа предводена од Ивана Ѓорѓиевска. Loading… Граѓаните на овие избори се изјаснијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До Државната изборна комисија ТМРО поднесе седум приговори на изборниот процес во Старо Нагоричане. Loading… – Со класичен „бугарски воз” СДСМ се обидува да дојде до победа и градоначалничко место. Поднесени се приговори на избирачко место 1.156 во Младо Нагоричане, 1.157, 1.178, 1.182 Челопек, 1.183 во Олгуња, 1.176 во ПелинцеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во продолжение го проследувам моето излагање за Утрински брифинг во однос на состојбите во СДСМ: Loading… Јас сум член на СДСМ, а моето исклучувањето е еднострано или желба на поединци. Мојата идеологија е социјалдемократска по повеќе наврати тоа го повторувам. Мојот приоритет во моментов се Кумановчани, граѓаните на Куманово, проектитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гласачкото право во вториот круг од локалните избори во Куманово го оствариле 49,23 отсто од полнолетните граѓани. Loading… Во бројки од вкупно 93.986 избирачи во избирачкиот список, на изборите вчера гласале 46.273 лица. Од тоа како неважечки ливчиња се 1.218. Во соседната општина Старо Нагоричане вчера со право на гласПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кандидатката на СДСМ Жаклина Јовановска доби втор градоначалнички мандат во општина Старо Нагоричане. Loading… Јовановска освои 265 гласови повеќе од својот противкандидат Власте Димковиќ од ТМРО, односно таа добила поддршка од 55,58 отсто од гласовите или за неа гласале вкупно 1.076 гласачи, покажуваат податоците на Државната изборна комисија кои сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Државната изборна комисија во текот на раните утрински часови го заврши пребројувањето на сите гласови во Куманово од вчерашниот втор круг на локалните избори. Loading… Според официјалните податоци победа однесе независниот кандидат на граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ Максим Димитриевски со 6.119 гласови разлика.     За Димитриевски гласале 55,30Прочитај повеќе