Избори 2020

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Коалицијата „Можеме“ вечерва прогласија победа во Куманово на десетите по ред парламентарни избори во државата. Loading… Според засега неофицијални информации кои доаѓаат од штабот на Општинската организација на СДСМ Куманово, Коалицијата „Можеме“ е победник на изборите во Куманово. Во краток телефонски разговор со претседателот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Веб страницата на Државната изборна комисија падна пред да ги објави податоците за целокупната излезност на денешните избори, а потоа останаа недостапни и сите информации за резултатите. Loading… Како што информираат од ДИК, станува збор за напад на сајтот на ДИК од надвор и ИТ експерти работат на нормализирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според засега првични и неофицијални информации во Куманово во благо водство е коалицијата Можеме предводена од СДСМ. Loading… Од Општинскиот штаб на СДСМ за Кумановски Муабети велат дека по обработени 40.000 гласови, имаат водство од 3.500 гласа. Од ВМРО-ДПМНЕ кратко по започнување на броењето на гласовите рекоа дека ќе имаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

„Очекувам граѓаните да излезат масовно на изборите, да го потврдат патот по кој сите ние се движевме, да избереме сигурност, развој, визија и перспектива, наспроти опасноста и враќањето назад“, рече денеска премиерот Оливер Спасовски од кумановската населба Перо Чичо каде го оствари своето гласачко право. Loading…     Според Спасовски,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Денеска посакувам на овие избори да победи Македонија, да победат граѓаните и демократијата и секако оној кој што го заслужува гласот да ја добие поддршката на граѓаните“ порача денеска претпладне градоначалникот Максим Димитриевски откако го оствари своето избирачко право. Loading… Димитриевски апелираше граѓаните да излезат на гласање и да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Избирачките места во Општина Куманово и официјално се затворени. Гласањето заврши, а сите се во исчекување на првичните резултати. Loading… Излезноста во Куманово во втората изборна единица до 19 часот изнесува 57,43%, а официјалните податоци за излезноста од Државната изборна комисија ќе ги соопштат на прес конференција во  веднаш поПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Заклучно 20:30 часот излезноста во Старо Нагоричане изнесува 53.62 отсто, односно правото на глас го оствариле 1.569 лица. Loading… Во однос на претпоследниот пресек на гласовите се бележи раст на излезноста од 5 отсто. Во оваа општина денеска право на глас имаа вкупно 2.926 лица, на 31 избирачко место. ЛипковоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заклучно 20:30 часот во Општина Куманово како најголема општина според бројот на гласачи, своето право на глас го оствариле вкупно 48.05% од гласачите, односно 44.352 лица, покажуваат податоците на Државната изборна комисија. Loading… Во Куманово денеска се гласаше на 149 избирачки места, а право на глас имаа вкупно 92.300 полнолетниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Старо Нагоричане со пресекот во 19 часот излезноста изнесува 45,37 отсто, односно правото на глас го оствариле 1.330 лица. Loading… Во оваа општина денеска можат да гласаат вкупно 2.926 лица, на 31 избирачко место. Липково до 19 часот бележи најмала излезност од регионот. Правото на глас го оствариле 38,25%Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Заклучно 19 часот во Општина Куманово како најголема општина според бројот на гласачи, своето право на глас го оствариле вкупно 43,53% од гласачите, односно 40.175 лица, покажуваат податоците на Државната изборна комисија. Loading… Во Куманово денеска се гласа на 149 избирачки места, а право на глас имаат вкупно 92.300 полнолетниПрочитај повеќе