Бајден најави нова кандидатура за претседател

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден во приватен разговор објавил дека ќе се кандидира за втор мандат на следните претседателски избори во 2024 година, соопшти американската телевизија Ен-Би-Си Њуз.

Loading...

Американскиот претседател минатиот месец во приватен разговор во Белата куќа му рекол на црниот баптистички свештеник и активист за човекови права Ал Шарптон дека ќе бара втор мандат, дознава американската телевизија.

Шарптон, политичар и водител на емисијата NBC, го информирал персоналот на неговата организација, Националната акциона мрежа, во Вашингтон, подоцна истиот ден, според американската телевизија.

Иако сојузниците на Бајден рекоа дека ќе бара реизбор, тој не сакаше да го каже тоа недвосмислено, а неговите изјави за Шарпон на крајот од средбата со лидерите на неколку од најистакнатите организации за човекови права претставуваат најсилното тврдење досега дека тој повторно ќе биде кандидат на претседателските избори, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц го предупреди Западот: „Овие две земји се најголемата закана“

Во 2020 година, гласањето на Афроамериканците беше клучно за враќањето на Бајден на демократските прелиминарни избори, што му овозможи да освои клучен глас во Јужна Каролина откако не успеа да го освои првото место на првите три трки во Ајова, Њу Хемпшир и Невада, според ЕнБиБиСи.

Три дена подоцна, во Супер вторник, поддршката на црните гласачи му помогна на Бајден да обезбеди мнозинство делегати пред конвенцијата на Демократската партија во јули, каде што ја доби претседателската номинација на партијата.