12.08.2019 00:35

Австралија окована во снег и мраз (ФОТО)


Југоисточниот дел на Австралија е погоден од студен бран, со температури кои во планинските предели се околу минус три степени, а еден маж загинал откако врз него паднала гранка дрво.

Уште во сабота метеоролошките служби издале предупредување за силин и студени ветрови, снег и мраз.

loading...

Според австралискиот портал АВС, снегот, ниските температури и отежнатите услови за возење, довеле до затворање на патиштат аширум државата Викторија, а студениот бран кој градовите ги окова во снег ќе трае уште неколу дена.

Како што се додава, одредени делови од градот прв пат по неколку децении виделе снег.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments