22.02.2019 13:08

Апликација која ви ја црпе меморијата, а еве како тоа да го спречите


Една од најчестите причини зошто вашиот смартфон останува без меморија е WhatsApp, односно бројните фотографии кои ви пристигаат преку таа апликација, а еве и како да го решите тој проблем.

Во само неколку чекори, подобро кажано допири со прстот врз екранот, расчистете го проблемот и во вашиот паметен телефон ќе имате доволно простор во него да го чувате она што навистина е важно.

loading...

На Андроид одете на опцијата „Користење податоци“. Спуштете се до „Автоматско преземање медија“ изберете „Кога користите мобилни податоци“. Поништете го изборот на опцијата „фотографии“. Повторете ја оваа опција „Поврзано на Wi-Fi“ и опцијата „Роаминг“.

Корисниците на Ајфон тоа може да го сторат на Settings > Data and Storage Usage. Кликнете на Photos (фотографии). За да спречите автоматско преземање фотографии, изберете ја опцијата „Never.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments