09.08.2018 11:59

„Анимирана ликовна авантура“ – работилница за деца во Куманово


Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово утре од 11 до 14 часот ќе организира ликовна работилница „Анимирана ликовна авантура“, на која ќе учествуваат деца од шест до дванаесет години.

Под менторство на академски ликовни уметници, во фоајето на Центарот за култура децата ќе цртаат омилени ликови од анимираните филмови. Целта е да стекнат основни знаења за изработка на цртежи и да им се поттикне креативниот дух.

– Оваа е прва работилница од ваков карактер. Во наредниот период месечно ќе се одржуваат вакви работилници на различна тема, а ќе бидат вклучени ученици од основни училишта и наставници по ликовна уметност. Целта е да се поттикнат учениците да цртаат и творат под менторство на стручните лица од установата и нивните наставници, изјави Сашо Тодоровски, директор на Центарот за култура.

Установата ќе обезбеди четки, палети и други потребни материјали со кои ќе работат децата, а на учесниците ќе им бидат врачени благодарници. Цртежите ќе бидат претставени во изложбениот простор.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments