18.11.2017 10:49

Зошто одалеченоста помеѓу стативите во фудбалот е токму седум метри?


Во оравилат ана фудбалот стои дека е тоа е одредено уште на самиот почеток на формирање на оваа игра, но неофицијалното објаснување дава интересни одогвори.

Фудбалот е најпопуларниот спорт во светот, се игра во над 200 земји и носи епитет најважна споредна работа во животот на мажите.

Играат фудбал во блато, но не постои посилна насмевка од нивната (фото)

Сигурни сме дека вистинските љубители на фудбалот ги знаат правилата, знаат колку трае натпреварот, колку играчи има, што е офсајд, а што корнер. Но, сигурни сме дека не знаете некои податоци поврзани за техничките работи кога е во прашање фудбаот.

Првите клубови се формирале во Англија во Шефилд и Кембриџ во 1855 година, а првобитниот терен имал должина од 182 метри и широчина од 91,44  метри, додека ширината на стативите била 7,28 метри. Тогаш не постоела пречка туку само стативи.

Дури во 1875 година биле одредени нови димензии на теренот кои и денес се во употреба, а тоа е широчина на голот од 7,32 метри, додека поставената пречка е на височина од 2,44 метри.

Приказната на Натали: Трансродова девојка која растура во фудбал на англиските терени (видео)

Во 1880 година димензијата на терените била сведена на 100,5 х 51,48 метри.

Никој никогаш не објаснил зошто одалеченоста помеѓу стативите е токму 7,32 метри, но постои едно интересно објаснување кое се наоѓа на „Football Bible“ во кое стои дека тоа е едно од оргиналните правила кое е задржано и кое е пропорционално со останатиот дел од теренот.

Топ 20 најсмешни моменти во фудбалот (видео)

Меѓутоа, во теорија, сите 11 играчи може да се поредат на линијата од 7 метри и 32 сантиметри.

Денес, фудбалскиот терен може да биде со димензии од 90 до 120 метри, ширина од 45 до 90 метри. Додека ширината и висината на голот останале исти.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments