24.09.2017 23:12

Зошто на жените сексот побргу им здосадува отколку на мажите?


Низ годините врска се намалува либидото, но и интересот за секс, а оваа истражвање го има одговорот зошто тоа е така.

Редовниот секс е добар за здравјето, но за жал, новото истражување покажува дека сексот на жените им здосадува четири пати побргру во споредба со мажите, под услов да се работи за врска во која парот живее заедно повеќе од година дена.

Зошто сексот без желба е опасен за жените

Истражувањето опфатило скоро 5.000 мажи и 7.000 жени, а она што е заедничко за двата пола е опаѓањето на либидото во текот на годините.

Мажите губат желба за секс помеѓу 35 и 44 година, додека кај жените тоа започнува некаде подоцна, односно од 55 до 64 година.

Од мажите вклучени во истражувањето, 15% изјавиле дека имале намалена желба за секс во текот на изминатите три месеци, а истото важи и за 34% од жените.

Во оваа држава жените се најзадоволни од сексуалниот живот

Се поставува прашањето проади што доаѓа до намален итнерес, а истражувањето има одговор и на тоа.

Сексуланиот нагон на жените го намалува присуството на децата во домот, а уште еден проблем им е лошата комуникација со партнерот, ако не им е доволно пријатно да зборуваат за проблемите во сексот, тие ќе го избегнуваат.

Замажите губењето интерес настапува ако во минатото имале проблеми со изведбата, поради што со текот на времето започнале да го избегнуваат сексот за да се поштедат од непријатности.

КРЕАТИВНО: Ова се сексуалните фантазии на жените во брак

Секако, тука се и други фактори кои важат за двата пола, на пример постојаните полови болести и историјата на лоши сексуални искуства, поради кои сексот за нив станал напријатен.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments