15.02.2018 01:24

Зошто годинава би требало да го посетите Бали?


Бројот на туристите на Бали опадна по неколкуте вулкански активности кои предизвикаа и евакуација на населението минатата година.

 

 

Во желба да ги вратат туристите, некои хотели ги намалија своите цени за дури 50 отсто.

Всушност, посетителите започнале да ги откажуваат своите аранжмани уште во 2015. година кога вулканот Ранг на Јава започна да исфрла пепел и карпи во височина до 2.000 метри. Потоа следуваше и ерупција на вулканот Гамалама на истокот на Индонезија.

 

 

Минатиот септември властите предупредија дека до ерупција би можело да дојде наскоро, но дека можностите се намали откако научниците установиле намалување на вулканската активност.

 

 

– Човечките активности, како туризмот на Бали целосно се безбедно. Повеќе нема да има непријатности поврзани со вулканот, изјавил индонезискиот министер за енергетика.

 

 

Властите навеле дека островот е 98 отсто бзбеден. Откако приходот од туризмот минатата година паднал на 520 милиони долари, индонезискиот министер за туризам наведува дека не се плашат да обезбедат попуст за туристите.

 

 

Потоа, многу хотели решиле цените да ги преполоват или дури да овозможат и до 60 отсто попусти.

 

 

За да им помогнат во зголемување на бројот на туристите, некои од сајтовите делат и бесплатни патувања, додека одредени авио компании почесто обезбедуваат директни летови.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments