09.10.2017 08:55

ЖРК Куманово загуби од вице-шампионот на Европа ЖРК Вардар


Во третиот натпревар од новата сезона против европскиот вице-првак Вардар женскиот ракометен клуб Куманово е поразен со резултат 52:25.

Резултатот за ЖРК Куманово не беше во прв план туку што повеќе ракометарки да стекнат искуство повеќе, а тоа го покажа и листата на стрелците каде што успеаја да се запишат дури 10 ракометарки во гостинскиот тим. Избраничките на тренерот Ивановски беа повеќе фокусирани кон нападот, а успеаја на европскиот вице-првак и освојувачот на ВРХЛ лигата да му дадат 25 голови.

Најефикасни кај ЖРК Куманово беа репрезентативката Александра Боризовска и Викторија Пеовска со 5 постигнати гола.

Меѓутоа радува фактот  што во кадетската лига натпреварот помеѓу истите противници заврши со резултат од 26:26. Најефикасна во овој дуел беше Мила Трајковиќ со 10 реализирани погодоци.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments