21.09.2016 00:50

Земја во која половина од популацијата нема секс пред 34 години

loading...

Освен се помалиот број на родени и недоволно голем број на доселувања во земјата, Јапонија се мачи и со огромен број на луѓе кои не се во никаква врска, а голем е процентот на оние кои никогаш немале сексуални односи, пишува „Индепендент“.

„Japan Times“ бојави истражување спроведено меѓу лица на возраст од 18 и 34 години кое покажало дека дури 70% од мажите и 60% од жените на таа возраст кои не се во брак ниту во некаква друга врска, туку животот го живеат сами.

Меѓутоа податокот кој шокира е дека 42% од мажите и 44,2% од жените во таа земја никогаш енмале сексуални односи.

Ова истражување на секои пет години го спроведува Јапонскиот национален институт за популација и социјална ебзбедност, а таа организација забележала загрижувачки тренд – мажите и жените се помалку имаат сексуални контакти.

Во 2010 година во популацијата од 18 до 34 години во сесуални односи стапиле 36,2% од мажите и 38,7% од жените, а сега тие бројки се дури за шест проценти поголеми.

Овие податоци се повеќе ја загрижуваат јапонската Влада, посебно во контекстот на желбата на премиероа Абе до 2025 година, стапката на плодност од денешните 1,4% да ја зголеми на 1,4% (број на родени едца по жена во плодно доба од животот, зимеѓу 15 и 49 години).

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments