29.11.2017 01:53

ЗАВИСНСОТА ОД МОБИЛНИТЕ: Половина човештво чувствува паника кога батеријата е испразнета


Истражување од САД покажало дека 48 отсто од жените и 58 отсто од мажите пзинаваат дека чувствуваат стрес, напнатост, нервоза или блага паника кога им се празни батеријата, го забораваат телефонот или немаат сигнал.

Милиони луѓе ширум светот имаат страв дека ќе го изгубат мобилниот телефон, дека ќе останат без пари или ќе им се испразни батеријата.

Никогаш не оставајте вклучен Wi-Fi во текот на ноќта!

Експертите тоа го нарекуваат номофобија и го сместуваат во најакутните облици зависност на модерниот човек.

Секој втор испитаник рекол дека никогаш не го исклучува мобилниот телефон, затоа што сака да биде достапен во секое време, а половина од нив се чувствуваат нервозно кога телефонот им е исклучен.

Експертите тврдат дека оваа зависност е бесмислена и советуваат за почеток стресот да се минимизира со редовно полнење на мобилниот телефон или плаќање на сметките.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments