19.02.2018 13:29

Тројца играчи на КК Куманово останаа на репрезентативниот список


Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го скрати списокот на кошаркари повикани за првиот собир на репрезентацијата која продолжува со натпреварувањето во претквалификациите за ЕП 2021.

Од тројцата „странци“ кои беа во поширокиот список, Давитков се одлучи за крилниот центар на Галатасарај, Ричард Хендрикс.

Првиот собир, сениорите ќе го одржат во среда (21 февруари) во спортскиот центар „Јане Сандански“ во 17:00 часот. Во истата сала во недела (25 февруари) со почеток во 20:15 минути сениорите ќе го одиграат третиот натпревар од првата рунда во рамки на претквалификациите со Словачка против која славевме на гостински терен во ноември.

Влезот на натпреварот ќе биде бесплатен.

Конечен список на кошаркари за натпреварот со Словачка:

Војдан Стојановски (Демир Инсаат Бујукчекмеџе)
Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)
Александар Костоски (БЦМУ Питешти)
Дарко Соколов (МЗТ Скопје Аеродром)
Адем Мекиќ (Куманово)
Бобан Стајиќ (Куманово)
Андреј Магдевски (Гостивар)
Ненад Димитријевиќ (Хувентуд)
Димитар Караџовски (Куманово)
Стојан Ѓуроски (Блокотехна)
Бојан Трајковски (МЗТ Скопје Аеродром)
Кирил Николовски (Работнички)
Љубомир Младеновски (Илирија Љубљана)
Бојан Крстевски (Работнички)
Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)
Ричард Хендрикс (Галатасарај).


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments