24.10.2017 23:38

„Теоријата за среќа“ на Ајнштајн продадена за 1,5 милиони долари


Рачно напишана порака од физичарот Алберт Ајнштајн за тајната на среќата продадена е на аукција во Ерусалим за 1,56 милиони долари, а била проценета на вредност помеѓу 5.000 и 8.000 долари.

 

 

За купувачот кој ја набавил бешеката се наддавало преку телефон, се наведува дека е Европјанин, а сакал да остане анонимен, се додава во сооштението.

9 факти што сме ги учеле на училиште како вистинити, но потоа се докажало дека се погрешни

Во наддавањето до дваесетина минути бргу била покачена почетната цена од неколку илјади долари за пожолтеното парче хартија со ракопис на големиот научник.

„Мирен и скромен живот носи повеќе среќа отколку потрагата за успехот која подразбира постојана напнатост“, напишал Ајнштајн на германски јазик на парче хартија во готелот „Империјал“ во Токио, каде престојувал во 1922 година.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments