14.11.2017 08:41

Светски ден на дијабетесот


Под мотото „Жените и дијабетесот – нашето право на здрава иднина“ денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот.

По тој повод, Сојузот на здруженија на дијабетичари во Македонија организира настан на кој ќе се обрати претседателот на Сојузот, Бојан Киров. Најавени се и обраќања на директорката на Клиниката за ендокринологија, Саша Јовановска Мишевска, на д-р Ирфан Ахмети од Националната комисија за дијабетес и на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние.

Извор: МИА


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments