15.06.2017 09:18

Свадба од 5 милиони евра: Кога мама ќе ја плати се чекори по злато (видео)


Фолорунсо Алаки, една од најбогатите жени во светот чие богатство се проценува на повеќе од 1,7 милијарди евра, венчавката на својот син Фоларин ја направи една од најраскошните во светот.

Фоларино се оженил со иранската убавица Назанин Јафарин во палатата Бленхеим во Оксфордшир, а се проценува дека на венчавката биле потрошени околу 5,3 милиони евра.

Congratulations to the now Mr & Mrs Alakija??? It was an honor to witness your union as husband and wife ??

A post shared by SHANINA SHAIK (@shaninamshaik) on

Салта била декорирана со дури милион бели рози, раскошната торта украсена со стотици рози, а гостите ги забавувал Робин Тик, кој за настапот добил 168.000 евра.

На мермерниот под биле изгравирани нивните иницијали во злато, што чинело 221.000 долари. Гостите уживале во навкусните деликатеси како тартуфи, печени јајца, цвеќе за јадење, шампањско.

?? #FloandNaza

A post shared by Temi Otedola (@jtofashion) on

Семејството на роднините и пријателите од нивната родна Нигерија им платиле пат и сместување, а ист третман имал и Робин Тик на кој му го платиле патот од САД, пишува „Дејли Мејл“.

Фолорунсо Алаки богатството го стекнала на нафтените полиња, а „Форбс“ ја прогласи за 14та најбогата жена во Африка, како и најбогата во Нигерија. На листата најмоќни жени во светот се наоѓа на 80 позиција.

This wedding giving me all types of life ?? #NazaAndFlo

A post shared by Temi Otedola (@jtofashion) on

Невестата во јавноста е позната по кратката врска со братот на Ким Кардашијан. Фоларино веќе претходно бил женет и од тој брак има ќерка, а сопругата пред шест години починала од рак.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments