07.12.2017 16:28

Стапката на невработеност во третиот квартал 22,1 процент


Стапката на невработеност во третиот квартал годинава изнесува 22,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци во вториот квартал стапката на невработеност изнесувала 22,6 проценти, а на крајот на минатата година 23,7 проценти.

Активното население во Македонија во третиот квартал брои 954.814 лица, од кои вработени се 743 451, а 211 363 лица се невработени.

Извор:МИА


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments