12.01.2018 10:58

Смути од јаболка за рамен стомак


Јаболката умеат да се грижат одлично за нашето здравје. Освен тоа се бескрајно вкусни, а и помагаат во борбата со вишокот килограми, особено ако тие се концентрирани околу половината.

Содржат многу малку калории, но за сметка на тоа остават чувство на ситост.Овој плод е детоксикацијата, го редуцира холестеролот, се грижи за срцето и за црниот. Смутито од јаболки има многу здравствени придобивки. А резултатите од пиењето на такви ќе бидат видливи по само неколку недели.

Смути од зелени јаболки и ленено семе

Лененото семе, што е особено популарно во последниве години, е богато со растителни влакна и антиоксиданти и е еден од главните извори на омега-3 масни киселини. Комбинацијата од ленено семе во прав и зелени јаболки помага во согорувањето на масти во стомачната област, а истовремено се грижи и за здравјето. Потребни ви се 1 зелено јаболко, 1 чаша (200 мл) овесно млеко и 1 лажица (10 г) ленено семе во прав. Измијте ја зелената јаболка, пресечете ја на 4 делови, како отстранување семки од јадрото. Вклопете ја заедно со овес и млеко во блендер и се ви е подготвено. Ставете одозгора со лажица ленено семе во прав. Резултатот е врвен!

Смути од јаболко, цимет и бадеми

Потребни се ви 1 јаболко, 1 чаша (200 мл) овесно млеко, 10 сецкани бадеми и 1 лажиче цимет во прав. Тоа е идеално за почеток на денот. Освен дека ве полни со енергија, тоа ќе го натера метаболизмот да проработи и благодарение на циметот ќе го намали нивото на шеќерот во крвта. Помага и на варењето. Измијте го јаболкота и исечете ја на парчиња. Измешајте со исечени бадеми и овесно млеко и ставете ги во блендер. Конечно ставете цимет. Се добива неверојатно вкусно смути!

Смути од јаболко, ананас, нане и лимон

Одлична опција за слабеење и релаксација. Овие состојки ви гарантираат подобрување на срцевиот ритам, ослободувајќи серотонин, познат како хормон на среќата. Не двоумете се, сигурно ќе останете изненадени! Потребни ви се 1/2 исцеден лимон, 2 парчиња свеж ананас, 1/2 зелено јаболко, 1 чаша (200 мл) вода и 5 листови свежо нане. Истурете во блендер, половина зелено јаболко, сок од лимон, парче ананас, водата и листовите нане.Додаде 2 коцки мраз. Уживајте!


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments