07.12.2017 01:18

Сириските тигри ја парализираа ИСИС (видео)


Руската „Anna News“ објави едночасовно видео од епската операција која доведе до парализирање на Исламската држава во Сирија.

Репортерите на теренот кои работеле за оваа руска агенција биле заедно со единицата „Тигри“ во нападот на тогаш новиот главен град на Исламската држава, Мајадин и неговата околина.

 

 

Битката која ја поделила Исламската држава долж Еуфрат на два дела, овозможила на сириската војска да доведе артилерија, тешко вооружување, беспилотни летала и возила кои биле доволни за опремување на третина од сириската војска.

Ова била финалната акција за разбивање на ИСИС по што таа повеќе не може да „заздрави“.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments