17.11.2016 14:01

Симптоми за рак на половиот орган

loading...

За разлика од жените, мажите многу ретко одат на лекар и на редовни прегледи на половиот орган.

Поради тоа што ракот на пенисот претставува релативно ретка болест, сексолозите, уролозите и други лекари често не успеваат да го дијагностицираат на време, туку се сомневаат дека нивниот добил некоја полово пренослива болест.

Без лечење може да предизвика смрт во рок од две години, меѓутоа со рана дијагноза и терапија овој рок во најголем број случаи може да се излечи.

Ова се клучни симптоми за рак на пенисот:

-Чир на пенисот

-Крварење

-Црвен осип под кожата

-Смеѓи плочасти израстоци

-Непријатна миризба на мокрачата

-Необјасниви промени во бојата на кожата на пенисот

-Потечени лимфни чворови во пределот на препоните

-Умор

-Болка во абдоменот

-Болка во коските

-Губење тежина


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments