12.03.2018 02:04

Што се случува во организмот кога мачка ќе ви преде на стомакот?


Се знае дека мачките предат кога се среќни и задоволни. Тој звук кој го испуштат при предењето се движи на фрекфенција од 15 до 23 херци, а научните студии покажале дека тој звук може позитивно да влијае врз човековото здравје.

Еве што се предењето на мачките прави за човечкото здравје.

– Благодарение на ниската фреквенција на предењето, кога мачката ќе ви легне на стомакот, доаѓа до опуштање на телото и умот.

 

 

– Со пренесувањето на фрекфенцијата од предењето врз човковото тело, се намалува хормонот на стресот и личноста се чувствува посреќна и поздрава.

– Истражувањата покажале дека кога мачките предат, доаѓа до побрзо зараснување на скршеници на коските. Трикот е во тоа што вибрациите на фрекфенција од 25 до 50 херци го забрзуваат процесот на зараснување на коските.

– Верувале или не, мачката која преде на вашиот стомак може да ви го снижи крвниот притисок.

 

 

– Научните истражувања покажале дека сопствениците на мачки имаат 40 отсто понизок ризик од срцеви удари.

– Вибрациите кои ги потикнуваат предењето ја забрзуваат циркулацијата и така може да се намалат отекувања и да се елиминираат инфекции од човековото тело.

– Можат да откријат болест за која се уште не сте свесни. По истажувањето, експертите дошле да заклучок дека предењето на мачките се ралзикува во момент на ужива и во момент на предупредување кон човекот за одредена болест, па ако забележите дека мачката во последно време се однесува поинаку, обрнете повеќе внимание на тоа што се случува со вашето тело.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments