02.02.2018 02:18

Што навистина е важно за добриот секс, според жените?


Емоционалната блискост е најважното нешто за добриот секс, според жените. Ова го покажуваат податоците од новото истражување, објавено во “Индипендент”. Стресот од секојдневниот најверојатно може да стави крај на секакви сексуални авантури.

Ново истражување одлучи да провери дали стереотипите за жените и сексот се вистинити.

Истражувањето покажа дека повеќе од половина од 500-те анкетирани велат дека емоционалната врска е најважниот аспект за добриот секс. За помалку од една четвртина предиграта е од суштинско значење. И само околу 10 од 100 од жените сметаат дека комуникацијата е важна. Разновидноста и зачестеноста на сексот се одредуваат за битни за 5% од понежниот пол.

Истражувањето покажува дека повеќе од половина од жените се жалат дека немаат доволно секс, а 3/4 го сакаат тоа повеќе од три пати неделно. Поголемиот дел од жените изјавиле дека треба да стигнуваат до оргазам најмалку еднаш за време на секс.

Најмногу негативно влијание врз љубовниот живот на дамите испоставува стресот кој ги спречува да го сторат тоа 39 од 100 од анкетираните. Следат чувството за недостаток на синхронизација со партнерот и лошото расположение.

Една петтина од жените велат дека немаат никакви пречки кои влијаат на сексуалниот живот. Освен тоа податоците ги потврдуваат резултатите од неодамнешна студија, според која жените сакаат романтични авантури вечер, додека посилниот пол ги претпочита пријатните будења.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments