07.12.2017 00:48

Саудиски авиони жестоко го бомбардираа Јемен


Рушевини можеа да се видат во делови на меѓународниот аеродром во Сана, откако коалициските воздушни напади на саудиските власти одекнаа над престолнината на Јемен.

Снимките од интернет покажуваат оштетени и делумно срушени згради, како и пукнатини во претседателскиот салон на аеродромот.

 

loading...

 

Во недела најмалку 60 лица загинаа во борбите помеѓу Хутите (Ансар Алах) и силите лојални на поранешниот претседател Абдулах Салех, за кого иранските и про-хутските телевизиски агенции јавуваат дека вчера е убиен во атентатот.

Оваа група се борела против саудиската коалиција, која интервенираше во Јемен во 2015 година во обид да спречи враќање на власт на претседателот Абд-Рабух Мансур Хади.

 

 

Во октомбри, саудиската коалиција наметна блокада врз Јемен, по прекинување на ракетниот напад на Ријад, за кој Хутите презедоа одговорност.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments