09.11.2017 23:37

Саудиска Арабија, Кувајт и Бахреин им порачаа на своите државјани да го напуштат Либан


Кувајт денеска им наложи на своите државјани веднаш да го напуштат Либан откако претходно, Саудиска Арабија и Бахерин ги повикаа своите граѓани да го сторат истото, а поради ситуацијата во врска со поранешниот премиер на Либан, Саад ал-Харири.

Кувајтстоко Министерство за надворешни работи анведува преку соопштение дека одлуката е донесе од претпазливост за било какви негативни реперкусии во Либан, пишува АП.

Либанскиот премиер Саад ал-Хаирири минатиот викенд поднесе оставка на таа функција во шокантно обраќање од Саудиска Арабија.

Ријат во меѓувреме се закани дека Либан ќе се смета за непријателска земја се додека е манипулирана од Хезполах во либанската влада.

Либанските власти сметаат дека Ријан насилно го држи Харири и планираат со странски државјани да работат на обезбедувањето на неговото враќање.

Истовремено, неиуменуван висок функционер близок до Хаирири рекол дека Саудиска Арабија му наложила да си поднесе оставка и го ставила во домашен притвор, додека трет извор близок до ситацијата вели дека Саудиска Арабија го контролира и ограничува неговото движење.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments