14.02.2018 00:40

Пронајден таен магацин на Исламската држава, во него израелско оружје (ВИДЕО)


Сириската арапска армија пронашла огромен магацин за вооружување на територијата која неодамна е ослободена од терористите на Исламската држава.

Тајното складиштепронајдено е во реонот кај Абу Камал, а во него најмногу имало експлозив, муниција за тенкови, ракети и муниција. Помеѓу пронајденото оружје имало и од израелско производство.

Во подземните тунели откриена е и фабрика за муниција на Исламската држава.

Во светло на последните тензии со Израел, САА става акцент на вооружувањето со изралеско производство сакајќи да укаже на врските на Тел Авив со терористите во Сирија.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments