После цели 13 години: КК Куманово во финале со МЗТ

Општа еуфорија ја зафати кумановската Спотска сала, откако домашниот кошаркарскиот клуб со одлична игра на мечот со КК Работнички, успеа по  вторпат во историјата да игра во финалето за шампионската титула.

DSC_0090

Пред преполната сала, на домашен терен КК Куманово по вторпат славеше над Работнички, овојпат со 85-71 (24-14, 18-8, 20-22, 23-27), одмаздувајќи му се на овој голем ривал за поразот во полуфиналето од Купот на Македонија.

DSC_0115

Воведот на мечот го одбележа израмнета игра на двете страни, а во средината на четвртината Работнички поведе минимално со 14-13.

Избраниците на  Тодоровиќ  благодарение на цврстата одбрана  и примените осум поени и тоа само два од игра, на полувреме  замина со предност од дваесет поени (42-22).

DSC_0145

На крајот повеќе од заслужено домашниот состав на Куманово се радуваше на пласманот во финалето.

По остварената победа, во кумановската Спортска сала, настана вистинска еуфорија, а играчите на КК Куманово, радувајќи се за триумфот заедно со публиката, се качија на трибините каде беа дочекани од своите верни поддржувачи, навивачите на групата ”Кумани”