21.07.2017 00:14

Појава на глад во Северна Кореја, сушата го уништи кревкото земјоделство

loading...

Северна Кореја се соочува со најголемата суша во последните 16 години која го загрозува производството на храна, предупредуваат Обединетите нации.

Во извештајот на ООН се наведува дека поради сушата загрозено е производството на храна во Северна Кореја, чии власти се приморани на итен увоз на намирници.

Се стравува дека последиците ќе бидат најтешки врз најслабото население, меѓу кои жени и деца.

Северна Кореја во 1990 година ја погоди глад и од тој момент се ослонува на меѓународна помош во храна.

Поддршката, меѓутоа, драстично е намалена во последните неколку години поради меѓународните санкции против Северна Кореја поради нуклеарната програма, како и поради реакциите кои тамошните власти ги воведоа како одговор против хуманитарните организации кои ги сметаат за шпиони.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments