14.11.2017 01:04

Петте производи кои треба да ги јадеме навистина често

loading...

Дневно го оптоварување телото со храна која ја преземаме? Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и тонусот. Но постојат некои важни производи, кои се многу корисни за нашето тело и треба да ги примаме често.

Лук

Тој помага за активирањето на важни ензими кои помагаат за расчистување на токсините.

Освен тоа има антиоксидантно дејство и антифунгални својства. Содржината на аргинин дава сила и свежинац на организмот. Поткаснувајте две чешниња лук дневно.

Масло од лук при проблеми со зглобовите

Кафе

Постојат важни својства за намалување на ризикот од болести на црниот дроб и делува за нормализирање на крвниот притисок.

Кафето дејствува со тонирање и рекреативно и може да биде корисно само ако се консумира во норма. Едно до две кафиња дневно, што е препорачливо да ги пиете без додатоци како млеко, шеќер или други засладувачи.

Дали кафето навистина протерува?

Авокадо

Ова е една од суперхрана, бидејќи му дава на организмот големо количество од неопходните масти, витамини и минерали. Ги филтрира штетните материи и ги штити клетките од оштетување. Авокадото е соодветно да се јаде самостојно, во салата или во сад.

Сè што треба да знаете за авокадото

Куркума

Оваа магичен зачин ја намалува количината на слободните радикали и штетата од нестабилните молекули.

Куркума делува како природен детоксикатор и нормализира тежината и помага во разградувањето на вишокот на масти. Вашите јадење зачинете ги со куркума, за да ви е вкусно и да сте здрави.

Храна која ги чисти артериите

Грејпфрут

Тој помага за отстранување на токсините од телото и ги штити клетките.

Високата содржина на витамин Ц, делува антибактериско и противогрипно. Овој плод е погоден и за домашни процедури за лице, коса и тело. Пијте секој ден по една чаша сок од грејпфрут или јадете во овошна салата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments