17.03.2018 11:37

Петар Огњеновиќ е новото засилување за Куманово


Поранешниот младински репрезентативец ги доби потребните документи од словенечката федерација и потпиша дoговор со кумановскиот прволигаш до крајот на оваа сезона.

Екипата на Куманово ќе биде засилена во онаа втора фаза од шампионатот затоа што во текот на денешниот ден доби уште еден играч во ротацијата.

Новото име во составот на тренерот Александар Петровиќ е поранешниот младински репрезентативец на Македонија, Петар Огњеновиќ.

Младиот крилен кошаркар, висок 203 сантиметри, ги доби сите потребни документи кои во Куманово ги чекаа веќе извесен период, и од денеска и официјално е нов играч на клубот.

Петар Огњеновиќ важи за некогашен играч на словенечкиот прволигаш Гросупље. Но по периодот на рехабилитација (операција на коленото), е најде во немилост на стручниот и раководниот тим на словенечкиот прволигаш. Во меѓувреме се врати во Македонија, а последниот период го искористи да тренира со екипата на Куманово.

Тренерот на Куманово, Александар Петровиќ даде согласност, по што раководството на клубот се согласи на договор кој го обрзува младиот крилен кошаркар до крајот на оваа сезона.

Kумановци имаат гостuвање во Битола, каде денеска попладне ги очекува дуелот против екипата на Пелистер.

Извор: Спортмедиа


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments