31.10.2017 22:51

Ова се најстрашните звуци од вселената (аудио)


Американската вселенска агенција НАСА ги објави најстрашните звуци кои нејзините летала ги собрале во вселената.

Како што соопшти НАСА, летајќи низ длабочините на универзумот, нивните летала снимаат небесни чуда.

НАСА објави ретка снимка од најбрзиот авион што некогаш постоел (видео)

– Некои летала имаат инструменти кои може да забележат радио сигнали. Кога научниците ги конвертираат во звучни бранови, резултатите се страшни.

И самите имиња на тие звуци делуваат така: „Радарско ехо од површината на Титан“, „Плазмасферично пиштење“, „Хор на брановите од плазмата“…


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments