10.11.2017 08:46

Осум сообраќајки изминатите 24 часа во Скопје, четири лица повредени


Четири лица се полесно повредени во една од вкупно осум сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје, а во седум била причинета материјална штета.

Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Педесет и девет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, едно лица било исклучено од сообраќај поради управување на возило под дејство на алкохол и девет лица пред да се стекнат со право на управување на моторно возило. Санкционирани се и 13 лица кои го управувале возилото со истечена важност на сообраќајната дозвола, едно лице управувало техничко неисправно возило, двајца возачи поминале на крстосница на црвено светло и по еден возач за неправилно престројување и неправилно престигнување. Затекнати биле 78 непрописно паркирани возила.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 58 возила.

Во рамките на сообраќајно воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќајот, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците од второ и четврто одделение во ПОУ „Братство и единство“ во с. Средно Кољари.

Извор: МИА


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments