12.03.2018 20:10

Невреме со град во кумановско (ФОТО)


Невреме проследено со обилни врнежи од дожд и град, како и силни електрични празнења доцна вечерва по 19 часот ја зафати околината на кумановско.

Градот кој интензивно паѓаше десетина минути ја покри земјата, а за кратко време паднаа и поголеми количества вода.

 

 

Засега не е познато дали има штети, но водостоите на реките Пчиња, Кумановка и Липковка се доста високи, а браните Глажња и Липково претекуваат со денови.

Според УХМР, во ноќните часови ќе се задржи нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи, особено во источната половина од земјата. Во втората половина од ноќта атмосферата ќе се стабилизира.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments