01.03.2018 00:25

Нема одговорни за внесувањето на отровот со кој се уби Праљак


Истрагата на Хашкиот трибунал за самоубиството на Слободан Праљак, еден од челниците на самопрогласената Херцег-Босна, кој изфрши суицид во хашката судница е завршна и не укажува на пропусти на службите за безбедност и протокол на судот.

Адвокатот на Праљак Ника Пинтер таквиот епилог го оценува како „очекуван“.

Според тоа, хрватски „Јутарњи лист“ констатира дека никој нема да одговара за внесувањето на отровот со кој се убил Прљак, но нема ниту одговори на прашањето како отровот воопшто бил внесен во судницата.

– Судот ја завршил истрагата и заклучил дека нема пропусти во работата на стражарската служба, рекла адвокатката Пинтер.

Навела и дека се води уште една истрага од страна на полицијата, која резултатите од истрагата ќе ги достави и до хрватското дипломатско претставништво.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments