10.03.2018 09:32

Неколку чекори за да се спасиме од кршливите нокти


Скршените нокти се непријатни, што може да се должи на различни фактори. Ако неодамна сте ја промениле вашата исхрана, може да влијае и на ноктите. Дефицитот на цинк најверојатно ќе предизвика кршливи и изнемоштени нокти.

Прекумерната употреба на детергенти за миење садови, лепила и полимери кои се користат во акрилните маникири може да ги ослабнат ноктите.

Ацетонот, исто така, може да ги направи ноктите кршливи. Сепак, постојат начини успешно да се спречат овие несакани последици.

– Ако вашите нокти се слаби, можете да пробате локални лекови како бадемова киселина. Тоа ќе ги “измазни” пукнатините во нив.

– Топете ги ноктите во екстра девствено маслиново масло на 10 до 15 минути на ден. Правете го тоа секој ден за еден месец за зајакнување на оштетените, слаби и испукани нокти.

 

 

– Бадемовото масло е исто така природен метод за враќање на здравјето на ноктите. Тоа содржи важни антиоксиданти и хранливи материи, вклучувајќи витамини Е, А, Б1, Б2 и Б6.

По масажата со масло од бадеми, ноктите се покриени со заштитен слој кој спречува пукање и фрактура. Во сад, се меша 1 лажичка масло од бадеми и малку сок од лимон. Со оваа мешавина ноктите се масираат околу 2 минути.

– Препорачливо е да се носат ракавици додека се мијат садовите или работи во градината. Ова го спречува оштетувањето на ноктите.

– Исто така избегнувајте антибактериски сапуни и користете помеки средства за чистење. Редуцирачките производи треба да се користат редовно.

– Недостатокот на витамини А и Ц е меѓу другите причини за суви и кршливи нокти. Затоа, не заборавајте да ги внесувате редовно.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments