10.01.2018 12:31

Најголемата американска база: Вреди 11 милијарди долари и се наоѓа на границата со Северна Кореја (фото+видео)


Амариканската воена база се наоѓа токму на границата помеѓу Јужна и Северна Кореја. кампот „Хамфрис“ повеќе потсетува на помал американски град, а всушност ја претставува најголемата воена база на оваа земја надвор од територијата на САД.

 

 

Кампот се наоѓа во Пјеонгтаек во Јужна Кореја и од главниот град Сеул е одалечен 64 километри. Од границата со Северна Кореја е одалечен 97 километри. Вредноста на оваа воена база е неверојатни 11 милијарди долари.

 

 

Кампот има и трговски центар кој се состои од 60 различни продавници. На оваа место постојат многу ресторани каде се продава американска храна. Воената база има и школо, голф терени, па дури и ветеринар.

 

 

Тука животот обично се одвива нормално, но не смее да се заборави дека ова е место каде војниците напорно тренираат. Војниците постојано се на воени вежби, преку кои се подготвуваат за борба.

 

 

Во оваа база моментално живеат околу 25.000 луѓе, но та абројка би можела да се зголеми на 42.000 до крајот на 2020 година.

 

 

Историјата на кампот датира уште од 20 век, кога Јапонија во 1919 година го направила аеродромот Пјеонгтаек. По Корејската војна аеродромот е преименуван и тука е сместена американската војска.

 

 

Во 1962 година базата го добила името „Хамфрис“ во чест на пилото и главен офицер Бенџамин Хамфрис кој загинал во хеликоптерска несреќа.

Во 2005 година американската војска најавила затворање на камповите Игл и Лонг. Тие се затворени во 2010 година, за да се пружи апсолутна поддршка на кампот „Хамфрис“.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments