13.10.2017 03:20

На ММА меч пристигнал како навивач, а излегол како победник (фото)


Луис Фелипе Алвим е новиот шампион, на турнирот Хуиз де Фора во Бразил. Сепак, на ММА мечот дошол како навивач, а не како учесник.

Скоро да не нашол билети за мечот за кој не претпоставувал дека ќе го прослави како победник. Иако мечот требало да се одигра помеѓу Карлос Едуардо Руфин и Клаудиј Кале, победникот бил Алвим.

Се обидел да ограби теретана на ММА борец: Секако тоа се завршило лошо по него (видео)

Имено, Кал пред ударот на силината, поточно Руфин се повлекол од рингот, а во момент на неразмислување, Алвим зачекорил пред Руфин одлучен да го продолжи мечот. Морал некој, но вистинскиот избор сигурно не бил некој кој никогаш не се занимавал со ММА борби.

За да приказната биде поневеројатна, неговиот ривал Руфино загубил само еднаш во својата кариера.

– Руфино веднаш ме собори, а јас дури тогаш почнав да размислувам што барам тука, рекол Алвим.

Mais um minuto dos 15 de fama! #mma #ufc #dream #surreal #deus

A post shared by Luis Felipe Alvim (@luisfelipealvim) on

За среќа, па имал знаење во џудо, кое го тренирал како дете, па со техниките кои се применуваат во таа вештина за неколку минути успеал да го совлада далеку поискусниот противник.

Му го искрши автомобилот со бејзбол палка, но не знаеше дека тој е ММА борец (видео)

Не мора да напоменуваме дека Руфино збеснал. Сепак, вечерта се завршила уште поубаво, кога Алвим ја запросил својата девојка.

– Претходниот ден со девојка ми го гледавме филмот „Троја“ кога детето му вели на Ахил дека никогаш нема да се бори со величина каква што бил тој. А тогаш Ахил му вели „Затоа твтоето име никој никогаш нема да го знае“, тоа некако ми влезе во глава, заклучува Алвим.

Ainda sobre ontem galera , não esperava ter esse repercussão toda ! Esperava MT menos tanta gente ficar feliz por mim. Sim, eu fui apenas ver o evento , paguei ingresso normalmente , cheguei la e vi a luta mais importante da noite com desfalque , me ofereci e deu certo. Fiquei sabendo 40 minutos antes , fiz minha estreia no MMA com um atleta duríssimo que vendeu caro a vitória , sem me preparar , treinando apenas muitoooo jiu jitsu , mas eu acreditei o tempo todo que eu iria vencer e fui lá e fiz. Nunca imaginei que seria dessa forma, nem no meu melhor sonho , lutei bem e sai com essa vitória. É uma lembrança que vou carregar por toda minha vida , se eu fosse lá e tivesse perdido , teriam vários me chamando de louco , falando que eu me queimei atoa. Mas fomos lá e contrariando todas as expectativas vencemos!! Queria agradecer primeira a Deus, depois minha noiva , aos meus mestres Felipe Silva e Fabiano Silva que acreditaram em mim e me botaram mesmo sem treinar corretamente pra uma luta desse porte , ao meu mestre de jiu jitsu Ricardo Marques que é um cara abençoado por Deus e eu sou muito grato à ele. Agradecer a todo mundo que sorriu por mim , que me abraçou , pessoas que eu nem imaginavam chegaram na minha e me abraçaram , foi uma experiência surreal , no qual eu hj me acho um retardado de ter feito isso kkkkk mas faria tudo denovo , CHEGUEI NO MAIOR EVENTO DA REGIÃO E ENTREI PELA JANELA , HOJE ACORDEI COMO CAMPEAO ! mas enfim nada mudou , tamo junto galera

A post shared by Luis Felipe Alvim (@luisfelipealvim) on


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments