14.03.2018 00:59

МОЖЕ ДА ПРЕЖИВЕЕ ОТВОРЕНА ВСЕЛЕНА: Оваа суштество е скоро неуништливо (ВИДЕО)


Во 2007. година започната е вселенската мисија „TARDIS„ (Tardigrada in Space), која покажала дека водените мечки можат да преживеат престој во отворена вселена, односно вселенски вакуум.

Фосилите од овие праисториски суштества укажуваат на тоа дека живееле пред 500 милиони години.

Водените медведи можат да издржат екстремни температури, од минус 272,8 степени целзиусови (скоро апсолутна нула) до врели 148 степени, што е повеќе од точка на вриење на вода.

И покрај тоа што поголемиот дел од живите суштества не може да опстанат без вода, тардиградите можат да преживат и услови на екстремна сушта. Тогаш се собираат во својата исушена лушпа, а во таа состојба може да минат и децении.

Пет тајни кои НАСА никако не сака да ги знаете (видео)

Тоа го постигнуваат благодарение на специјалниот вид протеин кој ги шити од дехидратација, а која во присуство на вода постои во форма на желатин. Кога водните медведени се лишени од вода, тие протеини се претвораат во стаклеста структура, која ги штити од чувствителната материја во внатрешноста на клетките.

Научниците во 1995. година успеале да ги „вратат во живот“ водните медведи кои во суви услови минале осум години.

Доколку температурите се премногу ниски, овие суштества произведуваат хемикалии кои ги штитат нивните витални молекули од студ.

Водните медведи исто така можат да поднесат големи притисоци, кои другите живи суштества обично ќе ги смачкаат. Можат да поднесат притисок од 600 мегапаскали, огромна количина на радијација, а исто така имаат протеин кои ги штити од редгенско зрачење.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments