07.12.2017 02:33

Медитеранската исхрана го намалува ризикот од рак на дојка


Научниците од Универзитетот во Мастрихт ги анализирале податоците на 6 2000 жени над 20 години.

Тие утврдиле дека медитеранската исхрана го намалува ризикот од ER -негативен рак на дојка во постменопауза со 40%.

Овој вид на рак на дојка почесто доведува до фатален исход во споредба со останатите, пишува “Дејли мејл”. Медитеранската исхрана вклучува големи количини овошје и зеленчук, ореви, мешунки, житарици, умерено количество риба и маслиново масло.

4 симптоми на рак на дојка, различни од грутката

Диетата го ограничува лебот, црвеното месо и слатките работи, како и алкохолот, кој сам по себе го засилува ризикот од рак на дојка. Истражувачите утврдиле дека медитеранската исхрана ги штити учесниците од ER-негативен рак на дојка во постменопауза.

Таква зависност не е утврдена за ER-позитивниот рак на млечните жлезди.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments