15.12.2016 23:49

Мажите некогаш имале коска во пенисот, а еве зошто исчезнала

loading...

Мажите некогаш во далечното минато имале коска во пенисот, а таа карактеристика низ еволуцијата исчезнала и машкиот полов орган денес се состои исклучиво од сунѓересто ткиво кое се зацврстува при појачан проток на крв при сексуално возбудување.

Зошто дошло до губиток на коската во пенисот?

оската позната под името букулум е застапена кај цицачите и примати во светот, но нејзината должина толку може да варира што се смета за најразновидна коска во светот. Потикнати од впечатливите разлики во должината на пенилните коски во животинското царство, научници од Универзитетот во Лондон започнале да реконструираат приказна за неа.

Октриле дека пенилната коска кај цицачите еволуирала пред 95 милиони години и била присутна кај првите примати кои на земјата се појавиле пред околу 50 милиони години. Од тој момент кај некои животни постоела подолга, а кај некои пократка коска. Кај макаки мајмуните, на пример, кои тежат само 10 килограми, должината на бакулумот изнесувала 5 сантиметри.

 

 

Коската во пенисот била подолга кај видовите кај кои е застапена т.н. продолжена пентерација – рекол водечкиот автор на студијата Кит Опи.

Со тој термин се зоначува секс кој трае подолго од три минути, а неговата цел е одалечување на машката конкуренција при оплодување на женката. Коската на пенисот која се ослонува на самиот врв на органот, а не на неговиот корен, пружа структурална поддршка на мажите во подолга пентерација.

Кај шимпанзите, пенилната коска не е подолга од должината на просечен човеков нокт, а одговара и на траењето на самиот чин на оплодување од само неколку секунди. Женките шимпанзи се парат со сите мажјаци за да постарите припадници на групата да не би посакале да го убијат потомството, мислејќи дека можеби тие им се татковци. пенилната коска кај луѓето исчезнала кога се променил начинот на кој човековата раса стапува во сексуални односи.

Научниците претпоставуваат дека луѓето некогаш се размножувале поинаку, како што се менувал и просечниот број на сексуални партнери кај секој поединец. Со неговото анмалување и моногамијата како последица, стравот од конкуренција престанал да биде биолошки императив и се изгубила потребата за долготрајни сексуални чинови.

Научниците сметаат дека коската во пенисот се развила за да се спречи предизвикувањето на „чеп за парење“, лепливи лачевини кои поедините мажјаци ги одложувале во женскииот генитален тракт за да ги блокираат и спречат другите мажјаци да ги оплодат нивните женки.

Се претпоставува дека коската во пенисот го пробивала „чепот кој го поставувале претходните мажјаци“, наведува професорот Кингсли од Стенфорд универзитетот.

Се верува дека исчезнувањето на коската е поврзано со промените и удварањето на женките. Губитокот на коската од постепено довел до полеска копулација со жената, а поврзан е со стварањето посилна поврзаност помеѓу паровите како и развојот на големата грижа на татковците за своето потомство.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments